немачки језик

                                                                           критеријуми  оцењивања

Критеријуми оцењивања-немачки језик.docx

ЕВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА У НАШОЈ ШКОЛИ

26. септембар је Европски дан језика и обележава се од 2001. године широм Европе.

Европски дан језика се обележава сваке године и наглашава важност да се очувају и побољшају богате језичке разноликости Европе. Циљ је да се прошири спектар језика које људи уче и  неопходност превазилажења језичких препрека, побољшање комуникације и разумевање припадника различитих језика. Учење језика других људи је и начин који нам помаже да се боље разумемо и превазиђемо своје културне разлике.

У нашој школи ове године актив наставника језика са својим ђацима организовао је у холу школе презентације појединих земаља, и овом приликом су ученици истраживали појединости и занимљивости о тим земљама (географски положај, изглед карте, заставе, порекло језика који се ту говори и број говорника, познате људе, знаменитости, грађевине, храну, плес, како се кажу речи: љубав, срећа, песма, слобода, друг, књига на тим језицима и сл.). Било је јако занимљиво и лепо, уживајте!


26.09.2022. ЕВРОПСКИ ДАН ЈЕЗИКА

,,Докле год живи језик, докле га љубимо и почитујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада.“ Вук Стефановић Караџић

26. септембар је Европски дан језика и обележава се од 2001. године широм Европе.

Европски дан језика се обележава сваке године и наглашава важност да се очувају и побољшају богате језичке разноликости Европе. Циљ је да се прошири спектар језика које људи уче и неопходност превазилажења језичких препрека, побољшање комуникације и разумевање припадника различитих језика. Учење језика других људи је и начин који нам помаже да се боље разумемо и превазиђемо своје културне разлике.

У нашој школи ове године актив наставника језика одлучио је да овај дан обележи указивањем на присуство страних речи у нашем језику. Ученици су истраживали турцизме, германизме, галицизме и англицизме који се јављају у српском језику. Писали су реч љубав на различитим европским језицима.

Одељење 7-3 се бавило англицизмима у српском језику. Ученици су најпре имали презентацију о постанку енглеског и српског језика. Затим су цртали обе државе и њихова обележја, набрајали речи које су позајмљене из енглеског и бележили их и лепили са леве стране, а затим их преводили на српски језик и лепили са десне стране хамера. Тако су кроз забаву направили свој рад и научили нешто ново.

Такође, једна од важних тема ове године јесте значај језика националних мањина којом су се позабавили ученици наше школе. Учили су како се на језицима националних мањина изговарају поједине речи, којим језичким групама припадају дати језици и у којим деловима наше државе се говоре језици националних мањина.

И у подручној школи у Баничини, ученици 5. разреда представили су значај чувања матерњег језика и подсетили се неких правописних и граматичких правила, док су се ученици 8. разреда бавили темом језика националних мањина. 

Ученици 1-1 одељења честитају Ускрс својим родитељима, учитељици и наставници немачког језика.

Frohe Ostern!


19. фебруар  ·

„Онај ко прима добро дело, нека о томе прича"

Од данас је наша школска библиотека богатија за неколико нових књига, домаћих и страних писаца, али и књига о немачком језику. Све ове књиге донирала је колегиница, професорка немачког језика. Захваљујемо на овом великом поклону и дивном гесту. Драго нам је да колегиница и даље мисли на нашу школу и ђаке.

Велики људи постају још већи несебичним даривањем, и на томе им неизмерно хвала.